Krajina

LIPTOV je oblasť s bohatou históriou, svojim typickým folklórom , ľudovou architektúrou a zároveň je aj jedným z najkrajších regiónov Slovenska.

Prijmite  tu na tomto mieste naše pozvanie  a  poďte spolu   na malú  virtuálnu prechádzku po  tomto   pútavom  kúsku  Slovenska .

Čo všetko  tu  môžete  vidieť, zažiť a vyskúšať ? Nuž, vyberajte  spolu s nami :o))))))

NAPANT

Na území  LIPTOV-a  sa nachádza Národný park Nízke Tatry - NAPANT  a jeho najväčšie chránené územie na Slovensku - Demänovská dolina.  Popri svojej  prírodzenej kráse  sa  dolina stala vo svete známou hlavne vďaka bohatému a rozsiahlemu Demänovskému krasu a lyžiarskym terénom s európskym štandardom kvality. V hornej časti doliny v jej závere sa nachádza jedno z najznámejších turistických a lyžiarskych stredísk na Slovensku : Chopok-Jasná. V Demänovskej Doline , blízko  Mikulášskej chaty leží  unikátne  Vrbické pleso, nemý svedok dávnych čias, ktoré vzniklo ústupom zaľadnených častí kotliny . V jeho objatí si posedíte spolu s divými kačkami v tichu Tatranskej prírody a pokocháte sa výhľadmi na Nízkotatranské končiare. Rekreační turisti neobanujú ak si naplánujú výlet lanovkou na Chopok (1024m) alebo hrebeňovku na najvyšší vrch Nízkych Tatier – Ďumbier (2043m), ktorý je veľmi atraktívny aj  kvôli panoramatickému výhľadu na všetky svetové strany.

Demänovské  jaskyne

Pri návšteve Liptova si  nezabudnite  1 deň  vyhradiť na prehliadku  podzemných  krás  Demänoského  krasového systému.  Systém Demänovských jaskýň má dĺžku asi 27 km a je tvorený 30 jaskyňami, z ktorých 2 sú sprístupnené : Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa.

Západné  Tatry 

Vysokohorskí turisti, ktorí  túžia zdolávať  nebezpečné skalné  končiare  majú možnosť výstupu na hlavný hrebeň Západných Tatier s extrémne ťažkým terénom,až  do výšky nad 2000 m ( napr. Baníkov, Tri kopy, Plačlivé, Ostrý Roháč, Bystrá, Jakubina, Baranec). Tieto túry sú prístupné aj z prekrásnej Žiarskej doliny, Bobroveckej doliny, no a nájdete tu aj známu dolinu Parichvost.

Kvačianska  a Prosiecka  dolina

Medzi hojne navštevované miesta Liptova patria tiež Kvačianska a Prosiecka dolina, ktoré sú považované za jedny z najkrajších dolín na Slovensku. Prvú z nich tvorí krasová tiesňava hlboko zarezaná vo vápencoch a dolomitoch, ktorej skalné steny presahujú aj 100 m výšku.Natrafíte tu aj na malebné  drevené   vodné mlyny OBLAZY, o ktoré sa príkladne starajú zanietení dobrovoľníci , ktorí ich  veľmi  pekne  zrekonštruovali a  počas leta tu aj bývajú. Západne od Kvačianskej doliny sa nachádza 450-600 m hlboká kaňonovitá Prosiecka dolina, široká len niekoľko metrov. Dlhá je 4 km. Vyhľadávanými miestami na aktívny oddych sú aj Jánska dolina, Račkova dolina, Jalovecká dolina, Chočské vrchy...                                                                                                                                            

Región LIPTOV-a ponúka možnosť vyskúšať si aj menej tradičné športy ako paragliding, rafting, jazdu na koni, speleoservis ( Jaskyňa mŕtvych netopierov ) , vyhliadkové lety, horolezectvo, cyklistiku, poľovníctvo či rybárstvo.

Kúpanie   a wellness

Na Liptove sa  tiež nachádza mnoho minerálnych prameňov, ich liečivé účinky sú celoročne využívané napríklad v kúpeľoch Lúčky, ale minerálny prameň zásobuje aj termálne kúpaliská Tatralandia , Liptovský Ján a Bešeňová. Ak máte  radi  prírodné  kúpaliská, isto navštívte  plážové  kúpalisko  na Liptovskej  Mare  ,neďaleko  obce Liptovský Trnovec. 

UNESCO

Milovníci histórie a dôb dávno minulých sa na Liptove môžu vzdelávať a zároveň ulahodiť oku v open air múzeu v Pribyline  v tradičnej dedine Vlkolínec , ktorá je aj pamiatkou UNESCO alebo sa môžu poprechádzať po Keltskom nálezisku v mieste zvanom Harvánok , ktoré Vás zároveň očarí magickým výhľadom na Liptovskú Maru a Západné a Vysoké Tatry.

Nuž , a čo dodať na záver ?
Na LIPTOVE je ozaj mnoho krásnych miest, ktoré Vám dodajú  dnes takú prepotrebnú  silu a energiu . Tak prečo to nevyskúšate práve Vy , tu a teraz?

Jedno klišé mi proste nedá nespomenúť ....

LIPTOV je srdcom Slovenska . Nechajte ho nájsť si  miesto aj v tom Vašom !

Viac   konkrétnych rád a  inšpirácií nájdete  v  menu v sekcii  AKTUALITY, ktoré  pripravujeme  sami , na základe  našich  vlastných skúseností.