Po dlhšej pauze opäť pridávam tip na vysokohorskú turistiku . Tentokrát sme sa vybrali na hrebeň Malej Fatry aj s prenocovaním na 2 horských chatách.
Trasa:
1 deň : Lipt. Mikuláš - vlaková stanica, Nezbudská Lúčka, cez Liptovský Starhrad výstup na Chatu pod Suchým s nocovaním
2 deň : Chata Pod Suchým - Suchý, Biele skaly, Stratenec , Malý a Veľký Kriváň a Chata Pod Chlebom s prenocovaním
3.deň : Chata Pod Chlebom, Šútovská dolina, Šútovo- Ratkovo vlaková stanica , Lipt. Mikuláš
Túto trasu vymyslela jedna naša kamarátka , ktorá ju išla ako dieťa s turistickým oddielom. Tak sme teda išli zisťovať, či sa tam hore, bližšie k nebu , niečo zmenilo od tých čias :). Naša trasa začínala v Nezbudskej Lúčke , malej dedine hneď vedľa Váhu. Po chvíľke sme sa dostali do bukového lesa a chodník nás zaviedol ku Starhradu, magickému miestu s ruinami pôvodného hradu , kde na Vás zhlboka dýchne kus histórie ... . Od Starhradu nás chodník trošku nemotorne zaviedol na hrebeň hory a na viacerých miestach sme sa naradostene kochali výhľadmi na meandre Váhu s okolitou prírodou . Les mal pre nás ešte jedno prekvapenie ... bol plný nádherných hríbov ! My sme však mali pred sebou ďalšie 2 dni cesty a tak sme ich nechali pre ostatných návštevníkov . Na Chatu Pod Suchým sme dorazili už ku večeru, myslím, že bolo krátko pred pol 8-mou . Rýchlo sme sa občerstvili čapovaným pivkom a zjedli sme vynikajúcu varenú večeru . Potom šup , šup do postieľok ... izba bola super, spali sme na poschodových posteliach a boli sme všetci 7-mi spolu. Sprcha funguje na 1 eurový žetón. No čo Vám budem hovoriť, chata bola nádherná, prostredie okolo nej ako v rozprávke, jedlo vynikajúce , obsluha príjemná ... a to všetko za 12,-€ za osobu a noc! Na druhý deň ráno nás čakala zamračená obloha a celý deň šľapania :))) ! Nevzdali sme to a rezko sme vykročili hore strmou lúkou do sedla Pod Suchým . Tam sme zistili, že topánky jedného nášho člena sú " hladné " a veru , keby sa to stalo niekde dolu v dedine, neviem, neviem, či by sme pokračovali ďalej . Tu však nebolo na výber a tak sme topánky "nakŕmili" taipovacímy páskami a šľapali sme ďalej. Chodník najskôr prudko stúpal hore poriadnymi skalnatými schodmi aby nás zaviedol na hrebeň ku povestným Bielym skalám . Miestny ich volajú Ťavie vrchy, ževraj keď sa na ne pozriete z cesty pre autá, pripomína 2 ťavie hrby... . Lezenia tam bolo až, až ale všetko sme zvládli v pohodičke a s úsmevom na tvári , postretali sme aj celkom dosť turistov až sme sa dostali na ďalší vrch, Stratenec. Tam sme sa trochu občerstvili, urobili spoločnú fotku a zase ďalej ... . Skalné hrebene sa zmenili do ľahšieho terénu, až sme napokon šli príjemným chodníkom , ktor spájal fatranské Kriváne . Malý Kriváň sme mali zahalený napolovicu oblakmi , no veľký Kriváň na nás už čakal v plnej paráde ! Výhľady z hrebeňa Malej Fatry boli všade naokolo, videli sme 3 mestá, Žilinu, Martin a z Veľkého Kriváňa už aj Ružomberok. Pohľad na ľavú stranu hrebeňa nám ukazoval oravské dediny Belá, Nižné a Vyšné Kamence , Terchovú so skalnými útvarmi okolo hlavnej cesty do Vrátnej ... . V predu vľavo sa nám pyšne pomedzi oblaky ukázal Rozsutec , pred nami sme videli Choč a napravo v pozadí sme dovideli od Iľanovskej Poludnice , cez Ďumbier a Chopok až na celý ostatný masív Nízkych Tatier. Malú Fatru vystriedali pohľady na Veľkú Fatru. Nechcelo sa nám veru ale museli sme sa pomaly pobrať smerom dolu ku Chlebu a potom zo sedla sme to stočili na Chatu Pod Chlebom. Ďalšiu noc sme strávili práve tam. Kuchyňa opäť na 1 * , personál taktiež. Náš " apartmán" tentokrát ponúkal ubytovanie v 3 x 3 poschodových posteliach na výmere 3 x 3 mestre :))))) : Nezľakli sme sa toho ale a znovu sme uložili naše príjemne unavené údy na oddych. Ráno, po výdatných raňajkách, sme sa pobrali popod Kopiská smerom na Mojžišove pramene s nádhernými výhľadmi na Stoh a okolie smerom dolu do Šútovskej doliny . V doline sme sa zastavili pri úžasnom Šútovskom vodopáde a ešte sme si dali posledné pivko na chate cestou do Šútova. Nakoniec sme prešli dedinou a cez hlavnú cestu sme prešli na železničnú stanicu Šútovo - Ratkovo a už naozaj dobre unavení nasadli na vláčik smerom domov , do L. Mikuláša.
Tak , tak nejako sme putovali Malou Fatrou .... .
Pár fotiek pridám čoskoro :).
Už som pridala ... :)






